Jak pisać w CV o wolontariacie?
Dlaczego działasz jako wolontariusz? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie będzie taka sama dla wszystkich. Kilka lat temu prof. Stukas z La Trobe University w Melbourne przeprowadził w tym obszarze badanie i okazało się, że motywacji do wolontariatu jest aż sześć.
Najczęstszym motywatorem do działalności społecznej jest potrzeba pomagania innym, ale niemniej popularne są potrzeby lepszego zrozumienia świata i obszaru, którym zajmuje się dana organizacja. Tym motywowani są wolontariusze we wszelkiego rodzaju stowarzyszeniach zgromadzonych wokół danego tematu, czy strażacy w OSP, marzący o karierze zawodowej. Kolejnym w kolejności motywatorem są potrzeby społeczne, budowanie relacji z innymi wolontariuszami. Oprócz tego w rankingu znalazły się jeszcze potrzeba wzmocnienia, dowartościowania się, jak i potrzeba ucieczki od własnej, często trudnej codzienności.
Na szarym końcu tabeli motywacji do wolontariatu, po wszystkich innych czynnikach, niemal nieistotny pojawił się motywator w obszarze zdobycia kompetencji przydatnych w późniejszej pracy...
- Kurczę, nie powinno tak być! – pomyślałem sobie po przeanalizowaniu wyników tego badania. Przeprowadziłem więc kilka rozmów z osobami zajmującymi się rekrutacją na co dzień i tak powstał pomysł na ten artykuł. Dowiesz się z niego jak pisać o wolontariacie w CV i dlaczego warto?
Wolontariusz – idealny pracownik?
Czy pracodawcy doceniają doświadczenie w wolontariacie? Odpowiedź jest krótka i zdecydowana. Tak! Dlaczego? Powodów jest kilka. Wolontariusze:
- często myślą nieszablonowo, ze względu na mnogość problemów, jakie rozwiązują;
- potrafią dużo lepiej wykorzystywać budżety, bo to kluczowy zasób w NGO;
- wykazują się dużą empatią, niezwykle ważną w wielu obszarach, np. współpracy z klientami;
- są otwarci na pracę w zespole, bo mało jest wolontariatów jednoosobowych;
- posiadają wachlarz kompetencji, dzięki eksperymentalnym wykonywaniu zadań w NGO.
Wolontariat jest jedną z nielicznych dróg, które pozwalają nam w wieku 20 lat mieć 10 lat doświadczenia zawodowego, tylko musimy w taki sposób o tym myśleć i w taki sposób o tym mówić. To otworzy nam wiele dróg zawodowych, które mogą się wydawać niedostępne. Tylko jak o tym pisać?
Jak pisać w CV o wolontariacie?
Razem z moimi rozmówcami przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie najważniejszych zasad, które sprawią, że Twoje doświadczenia w wolontariacie dadzą kopa Twojemu CV.
- Przede wszystkim – nie traktuj wolontariatu po macoszemu, wpisując go na końcu CV, za informacjami o hobby. To naprawdę ważny wpis, tylko musisz go odpowiednio wyeksponować. W wielu przypadkach, gdy jest to związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz – możesz z powodzeniem wpisać go do sekcji „doświadczenie zawodowe”.
- Pamiętaj o tym, że kandydujesz na konkretne stanowisko. Wpisując doświadczenia z wolontariatu podkreśl te aspekty, które są powiązane z obowiązkami pracy. Jeśli na przykład jest to praca w zespole, to na tym skup się przy opisywaniu swoich doświadczeń z wolontariatu.
- Jeśli firma, do której kandydujesz prowadzi działania społeczne (znajdziesz to na ich stronie www), to nawiąż do Twoich doświadczeń w tym obszarze. Rekruterzy docenią spójność Twoich doświadczeń z kulturą firmy.
- Pozycja z doświadczenia w wolontariacie powinna zawierać te same elementy, co pozycja z doświadczenia w CV. Napisz co leżało w zakresie Twoich obowiązków, czego się nauczyłaś/nauczyłeś, jakie były Twoje największe osiągnięcia. Jeśli to możliwe, w ustaleniu z koordynatorem Twojego wolontariatu nazwij tę funkcję. Specjalista ds. mediów społecznościowych znaczy dla pracodawcy więcej niż enigmatyczne „wolontariusz”.
- Wolontariat często też jest drogą do pokazania pasji i sposobem na przebranżowienie. Pracując jako wolontariusz na konferencji branżowej pokazujesz, że naprawdę pasjonuje Cię ten temat, a działając jako programista na rzecz NGO możesz zdobyć niezbędne doświadczenie i ciekawy wpis do portfolio, które będziesz mógł/mogła pokazać pracodawcy.
Studium przypadku
Nie każdy rekruter będzie tak samo doceniał doświadczenie w wolontariacie, dlatego warto jest pisać o nim w taki sposób, aby nie udało się go przeoczyć. Poniżej znajdziesz przykład doświadczenia wolontariuszki. W ramach ćwiczenia spróbuj napisać dla niej wpis do CV na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta biznesowego.
Beata od siedmiu lat aktywnie działa w kilku organizacjach. W MOK bierze udział w pracach lokalnego teatru, z którym wystawili już 10 różnych spektakli. Odpowiada tam za stroje, co jest jej ogromną pasją, a zdjęcia tych kreacji są szczególnie doceniane na Instagramie. W lokalnym schronisku dla zwierząt AnimaLove wyprowadza psy na spacer i pomaga przy wydarzeniach adopcyjnych. Od początku zajmowała się organizacją stoisk na festynach adopcyjnych i prowadzeniem wydarzenia na Facebooku. Dwukrotnie też zajmowała się poszukiwaniem sponsorów na te wydarzenia. Ostatnim razem pozyskała środki, dzięki którym udało się zwiększyć ilość uczestników dwukrotnie i tym samym znaleźć nowe domki dla wszystkich psiaków. Beata jest też ratowniczką medyczną i raz na jakiś czas pracuje na zasadach wolontariatu na różnorodnych wydarzeniach i koncertach. Przy okazji tego wolontariatu poznała miała okazję poznać największe gwiazdy w Polsce, w tym te, których uwielbiała słuchać w dzieciństwie.
Zanim spojrzysz na moją propozycję ujęcia jej doświadczenia w CV, zastanów się nad tym samodzielnie i zapisz swoje pomysły na kartce.
W CV Beaty, w zakładce doświadczenie zawodowe widzę miejsce dla dwóch wpisów:
Specjalistka ds. współpracy z biznesem (AnimaLove) – 2013-2020
- Koordynacja obsługi partnerów biznesowych w trakcie wydarzeń fundacji
- Pozyskiwanie sponsorów biznesowych
- Zwiększenie budżetu wydarzenia, pozwalające na dwukrotne powiększenie jego zasięgu i pełną realizację celów adopcyjnych.
Ratowniczka medyczna – 2013-2020
- Obsługa medyczna wydarzeń z udziałem gości VIP
Informacja o współpracy z MOK może znaleźć się poniżej doświadczeń zawodowych, w zakładce Wolontariat, ale i tam mamy czym się pochwalić. W związku z tym, że jest to osobna sekcja CV, możesz też pozwolić sobie na nieco inną formę.
Kostiumograf w teatrze przy MOK w Głogowie.
W ramach wolontariatu tworzę kostiumy dla grupy 30 osób, co wymaga ode mnie dużej organizacji pracy, kreatywności i umiejętności komunikacji, ze szczególnym naciskiem na negocjacje i asertywność. Dzięki wystąpieniom na deskach teatru nie boję się też żadnych, nawet najbardziej wymagających sytuacji, jakie mogą pojawić się na spotkaniach biznesowych.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi wolontariat znajdzie w Waszych CV miejsce tak wysokie, jakie znajduje w Waszych sercach!
Cennych głosów, które pozwoliły na pokazanie szerszej perspektywy w tym artykule udzielili mi:
- Małgorzata Wolska, Coach Kariery, Specjalistka ds. zmiany zawodowej
- Agata Wypych, HR i Talent Partner w firmie Coinfirm
- Szymon Lach, właściciel agencji rekrutującej sprzedawców Sales Leaders
Radek Czahajda - Działalnością społeczną zajmuję się już ponad 10 lat. Początkowo na studiach, a później w ramach inkubatora innowacji społecznych Impossible, w którym pomogliśmy już dziesiątkom tysięcy osób na całym świecie. Miałem też kilkuletni epizod naukowy w obszarze badania efektywności zarządzania projektami społecznymi :) Swoje doświadczenia i najlepsze praktyki zebrałem niedawno w bezpłatnym kursie MOOC stworzonym w ramach projektu European Changemakers Academy, który serdecznie Wam polecam!
Źródło:
Stukas, A. A., Hoye, R., Nicholson, M., Brown, K. M., & Aisbett, L. (2016). Motivations to Volunteer and Their Associations With Volunteers’ Well-Being. Nonprofit and Voluntary Sector Quarterly, 45(1), 112–132. https://doi.org/10.1177/0899764014561122
Pobierz artykuł